fbpx

7 čiakros

Energija – svarbiausias gyvenimo variklis, padedantis siekti tikslų. Vietos kuriose jos kaupiasi vadinamos čakromis arba energijos centrais. Žodis „čakra“ išvertus iš sanskrito kalbos, reiškia „ratą“. Rytų filosofijoje čakros poetiškai prilyginamos lotoso žiedui, kuris simbolizuoja dvasios ir kūno tyrumą. Kiekviena čakra turi savo funkciją, ir yra siejama su tam tikra kūno sritimi, su nerviniais rezginiais, liaukomis, charakterio savybėmis, emocijomis. Tai mūsų sielos žinios. Apvalius kūną ir protą mes plečiame savo sąmonę, čakros greičiau bunda, padeda žmogui atsiskleisti. Kūnas funkcionuoja harmoningai.

MULADHARA

Vieta: tarp išangės ir lytinių organų.
Spalva: raudona, juoda.
Simbolis: keturių lapelių lotosas.
Elementas: žemė.
Planeta: Marsas.
Garsas: LAM.
Pojūtis: uoslė.
Simbolizuojantis gyvūnas: dramblys.
Materiali išraiška kūne: stuburas, kaulai, dantys, nagai, storoji žarna, prostata.
Mineralai: granatas, rubinas, juodas turmalinas (šerlas), obsidijanas, sakalo akis. Raudoni akmenys skiriami aktyvinimui, juodi – įžeminimui.
Aromatai: kiparisas, gvazdikėlis – aktyvina, arbatmedis – įžemina.
Muzika: monotoniški stiprūs ritmai, archainė muzika ir šokiai.
Muladharą atveria raudona spalva, uždaro žalia spalva.

Tai bazinė čakra, visų nadžių (energinių kanalų) ir sušumnos (centrinio energinio kanalo) pradžia. Muladhara yra visų gyvybinių jėgų šaknys, materialinis centras, kurio užduotis – išsaugoti ryšį su fiziniu pasauliu. Visų pirma ji siejama su stabilumu, išgyvenimu, su fiziniu darbu, sėkme materialiame gyvenime. Ši čakra priima energiją, gaunamą iš Žemės. Per ją mes pažįstame Motinos Žemės Dvasią. Čia miega Kundalini energija. Čakra atsakinga už visų audinių ir ląstelių atsistatymą, gyvybinių funkcijų jėgą organizme, už kraujotaką, dauginimosi procesus. Siejama su antinksčiais. Turi įtakos adrenalino ir noradrenalino išsiskyrimui, nuo to priklauso organizmo gebėjimas atsispirti stresui ir alergijoms. Muladhara tiesiogiai susijusi su kojomis, kaulais ir sąnariais. Ją aktyvina paprastas darbas – maisto gaminimas, tvarkymas, darbas sode ar darže. Ši čakra pradeda vystytis 1-7 gyvenimo metais.

Teigiamos savybės: tikslo siekimas, aktyvumas, gera fizinė forma ir jėga, pasitikėjimas supančiu pasauliu.
Neigiamos savybės: pyktis, baimė, pavydas, tingumas, agresija.
Fiziniai sutrikimai: žarnyno ligos, hemorojus, išijas, podagra, prostata, kojų venų išsiplėtimas.
Jei muladhara neišvystyta: jaučiama ateities baimė, bet kokia neplanuota stresinė situacija priimama kaip katastrofa, o siekis permainoms, net ir teigiamoms, keičiasi su apatija ir valios stoka.
Jei muladhara turi energijos perteklių: ypatingai stipriai išreikštas išgyvenimo ir savisaugos instinktas. Maistas, būstas ir seksas – tai tampa pagrindiniais poreikiais. Toks žmogus bus skūpus, turintis polinkį kaupti (priaugti svorio taip pat). Jam svarbu tik materialinė gerovė, o gyvenime viskas vertinama siekiant materialinės naudos.

SVADISTHANA

Vieta: kur susijungia stuburgalis ir kryžkaulis.
Spalva: oranžinė.
Simbolis: šešių lapelių lotosas.
Elementas: vanduo.
Planeta: Mėnulis.
Garsas: VAM.
Pojūtis: skonis.
Simbolizuojantis gyvūnas: mitinis gyvūnas Makara (žuvis su krokodilo galva).
Materiali išraiška kūne: kryžkaulis, lyties organai, inkstai, šlapimo pūslė, prostata, sėklidės, kiaušidės, visi skysčiai (limfa, kraujas, sperma, virškinimo skysčiai).
Mineralai: karneolis, raudonas jaspis – aktyvinti, balkšvas mėnulio akmuo – emocijoms raminti.
Aromatai: muskusas ir ilang-ilangas aktyvina, santalas ramina.
Muzika: bet kuri džiaugsminga muzika, paukščių giesmės, vandens čiurlenimas bei medžių ošimas. Svadchisthaną atveria oranžinė spalva, uždaro turkio spalva.

Šioje čakroje slypi visos emocijos, prisirišimai, seksualinė energija ir kūrybinė jėga. Svarbiausia užduotis – neigiamas emocijas paversti teigiamomis, o seksualinę energiją transformuoti į kūrybinę ir dvasinę. Jei svadhisthana yra subalansuota žmogus yra kūrybiškas ir laisvas, kiekvieną savo veiksmą paverčia meno kūriniu, kuriam suteikia kažką savo, nepakartojamo. Priima ir supranta savo jausmus, o tai suartina su aplinkiniaias, pripildo santykius tikrumu, šiluma ir gerumu. Tačiau gerbdamas savo emocijas tampa nepriklausomu ir neleidžia kitiems žaisti savo jausmais. Džiaugiasi gyvenimo pilnatve ir turi jėgų kurti. Čakra veikia inkstų darbą, druskų ir vandens balansą organizme, pilvo srityje esančių organų veiklą. Svadhisthanoje glūdi pasąmonė, čia saugomos visos Samskaros (samskaros – tai pasamonėje glūdintys įspaudai, pasireiškiantys kaip refleksai, atliekami automatiškai, taip pat šabloninės situacijos. Būtent samskaros verčia mus atlikti tuos pačius veiksmus, todėl pakeisti save yra labai sunku). Tai centras, kur gyvena patys paprasčiausi, bet tvirtai įsišakniję instinktai. Ši čakra pradeda vystytis 7-14 gyvenimo metais.

Teigiamos savybės: lojalumas, lankstumas, kūrybingumas, iniciatyvumas, išaukštintas seksualinis jausmas, gyvenimo džiaugsmas.
Neigiamos savybės: sąmonės ribotumas, seksualinės pretenzijos, noras griauti, pavydas, agresyvumas, priklausomybė nuo instinktų.
Fiziniai sutrikimai: kraujo ir limfos ligos, inkstų ir šlapimo pūslės, kiaušidžių, prostatos ligos, impotencija, kryžkaulio srities skausmai.
Jei svadhistana neišvystyta: nesupranta saves ir savo jausmų, jaučiasi nepatenkintas ir prislėgtas.
Jei turi svadhistanos perteklių: energija švaistoma netvarkingiems seksualiniams santykiams, užvaldo negatyvios emocijos, nepaisymas kitų ir arogancija. Žmogus mato tik save, savo nusivylimus bei nuoskaudas.

MANIPURA

Vieta: saulės rezginys, du pirštai virš bambos.
Spalva: geltona.
Simbolis: dešimties lapelių lotosas.
Elementas: ugnis.
Planeta: Saulė.
Garsas: RAM.
Pojūtis: rega.
Simbolizuojantis gyvūnas: avinas.
Materiali išraiška kūne: apatinė nugaros dalis, dvylikapirštė žarna, pilvo ertmė, skrandis, kepenys, kasa, tulžies pūslė, blužnis, virškinimo sistema, vegetacinė nervų sistema.
Mineralai: citrinas, geltonas topazas, gintaras – aktyvina, malachitas – ramina.
Aromatai: rozmarinas, cinamonas, imbieras – aktyvina, levanda – ramina.
Muzika: aktyvinantys ugniniai ritmai.
Manipurą atveria auksinė, geltona, balta spalvos, uždaro ruda spalva.

Manipura – saulės rezginys, priklauso ugnies elementui. Per ją priimama Saulės energija. Tai asmenybės savirealizacijos centras, kur slypi valios, ketinimų ir transformacijos energija. Manipura atsakinga už pusiausvyrą ir harmoniją kūne. Ji padeda vystytis protui, intelekto realizacijai, realizacijai materialiame pasaulyje.
Sujungę materiją (muladharą) su judesiu (svadchisthana) sukuriame trečią būvį – energiją (manipurą). Jei trinsime dvi anglis vieną į kitą, įsižiebs kibirkštis, o iš jos ugnis. Fiziniame pasaulyje tai vadinama degimu, kūne tai virškinimo sistema ir metabolizmo procesai, psichologiniame lygmenyje – entuziazmo kibirkštis. Ugnis – tai gyvenimo kibirkštis, valią paverčianti veiksmu, suteikianti jėgų kovoti, siekti ir būti sėkmingu. Manipura tai charizma, charakteris, valios centras. Ši energija tampriai siejama ir su Ego: apsprendžia asmenybę ir jos išskirtinumą. Stipri manipura leidžia išlikti nepriklausomu nuo kitų, nepasiduoti bandos instinktui, atrasti tikrąjį pašaukimą. Subalansuota energija šiame centre nukreipiama į galimybių ir žinių integraciją, patirties ir išminties suderinimą savo veiklos sferoje. Tai padeda atsiskleisti darbe ir karjeroje, kurie suvokiami kaip pašaukimas ir tarnystė. Saulės rezginys taip pat yra vartai į Širdį (Anachatą), tai kelias iš Ego į Sielos Sąmonę. Nuo bambos ir saulės rezginio prasideda pažintis su Dieviškumu. Dar negimęs kūdikis gauna reikiamo maisto ir energijos per bambagyslę, taigi nenuostabu, kad ir dvasiniai keliai kildinami iš šios vietos. Ši čakra ugdoma 15 – 21 gyvenimo metais.

Teigiamos savybės: valia, aktyvi kūrybinė būsena, lyderiavimas, pasitikėjimas savimi, gebėjimas išsikovoti pripažinimą.
Neigiamos savybės: šaltumas, pavydas – kritika, gėda, godumas, puikybė, valdžios troškimas bet kokia kaina, veidmainystė, agresyvumas, kategoriškumas, prisirišimai.
Fiziniai sutrikimai: skrandžio negalavimai, kepenų, blužnies ir tulžies pūslės ligos, virškinimo sutrikimai, juosmeninės dalies stuburo skausmai, artritas, antsvoris.
Jei manipura neišvystyta: užblokuota vidinė jėga, neturėdamas vidinio strypo žmogus lyg paklydusi avelė eina kur akys veda. Tokį žmogų lengva išmušti iš kelio ir priversti sekti svetimais idealais.
Jei manipura turi perteklių: autoritetas – tik valdžia, statusas ir prestižas. Tai pernelyg ambicingi žmonės, kurie vadovaujasi principu – tikslas pateisina priemones. Toks žmogus bus savimyla, dirglus ir pavydus.

ANAHATA

Vieta: krūtinės centras.
Spalva: žalia, rausva.
Simbolis: dvylikos lapelių lotosas.
Elementas: oras.
Planeta: Venera.
Garsas: JAM.
Pojūtis: lytėjimas.
Simbolizuojantis gyvūnas: antilopė.
Materiali išraiška kūne: širdis, krūtinės ertmė, plaučiai, rankos, kraujotaka, užkrūčio liauka, imuninė sistema.
Mineralai: žalias turmalinas, avantiūrinas, chrizoprazas, smaragdas, rožinis kvarcas, rodochrozitas.
Aromatai: rožė, bergamotė.
Muzika: klasikinė, sakralinė muzika.
Anachatą atveria auksinė arba smaragdo žalumo spalva, uždaro oranžinė spalva.

Anachata tai neišsenkantis šaltinis. Induizmo tradicijoje tai – dieviškas garsas, gyvybės pulsacija, subtili vibracija, kurią pajusti gali tik gilioje meditacinėje būsenoje. Šis terminas (anachata) verčiamas, kaip „amžinai skambantis būgnas“. Anachata jungia tris apatinius materialius (fizinį, emocinį ir valios) centrus su trimis aukštesniais dvasiniais centrais. Ji yra mūsų energetinės struktūros širdis, reguliuojanti energijos cirkuliaciją visame kūne. Subalansuota anachata atveria visus geriausius kiekvienos čakros aspektus. Tai Purušos vieta – sielos buveinė. Širdies čakra yra meilės, užuojautos, žmogiškumo ir saugumo energetinis centras. Čia slypi vidinė harmonija, šridies šiluma, dieviška meilė be prisirišimų. Šio centro meilė spinduliuojama į išorę, suteikia meilę ir užuojautą viskam, kas pasitaiko kelyje. Meilė kylanti iš širdies yra tvirta, amžina ir nuolatinė. Šio centro atvėrimas išplečia gebėjimą dalytis meilės energija, didina norą atjausti, padėti kitiems. Mes esame ta meilė, ta gyvybės jėga, jos išraiška, jos pasireiškimas. Dėl šios meilės žmogus auga, peržengia ribas, triumfuoja. Kelias į savo širdį veda per savęs priėmimą tokio, koks esi, o po to ir sugebėjimą priimti kitus. Tik priėmęs save gali pamilti ir priimti kitus, jausti pastovų įkvėpimą. 22 – 28 metai palankūs širdies čakrai vystyti.

Teigiamos savybės: artimo meilė, tolerancija, atvirumas, draugiškumas, dėkingumas.
Neigiamos savybės: savimeilė, arogancija, kietaširdiškumas, nekantrumas, nesugebėjimas mylėti, prisirišimai, pagieža.
Fiziniai sutrikimai: širdies veiklos sutrikimai ir ligos, kvėpavimo sutrikimai, didelis kraujospūdis, skausmai pečiuose ir krūtinės srityje, šaltumas, vienišumas, liūdesys, nesugebėjimas bendrauti ir užmegzti kontaktų.
Jei anachata neišvystyta: vidinis šaltis, pusiausvyros stoka, vienatvės jausmas. Puikybė, kai išoriniu grožiu, vardais ar titulais bandoma prasiskinti kelią į įsivaizduojamą laimę.
Jei anachata turi perteklių: santykiai meilėje perauga į priklausomybę, primetant savo valią. Žmogus prisirišimą painioja su meile, tampa egoistiškas, besirūpinantis savo malonumais ir piknaudžiaujantis meile.

VISHUDHA

Vieta: kaklo duobutė.
Spalva: šviesi mėlyna, jūros bangos spalva.
Simbolis: šešiolikos lapelių lotosas.
Elementas: eteris.
Planeta: Merkurijus.
Garsas: HAM.
Pojūtis: klausa.
Simbolizuojantis gyvūnas: baltas dramblys.
Materiali išraiška kūne: kaklas, sprandas, balso stygos, bronchai, skydliaukė.
Mineralai: turkis, akvamarinas, larimaras.
Aromatai: eukaliptas, šalavijas, evanda.
Muzika: aukštų tonų muzika su aido efektu, meditaciniai šokiai su dainomis.
Vishuddhą atveria turkio, mėlyna spalva, uždaro raudona, oranžinė ir geltona spalvos.

Vishuddha – komunikacijos centras. Tai tiltas tarp minčių ir jausmų, impulsų ir reakcijų. Vishuddha čakros energija skirta saviraiškai. Per ją mes priimame kitus žmones, situacijas, subtilesnius pasaulius. Jei čakra subalansuota žmogus aiškiai reikškia savo mintis, kalba iš esmės, o mintys emocijos ir žodžiai sutampa tarpusavyje. Žmogus yra sąžiningas, žinantis ir nevertinantis kitų. Suprantantis, kas slypi už kiekvieno žodžio, minties, emocijos, taip pat suvokia kaip visa tai veikia jį patį ir supantį pasaulį. Čia glūdi bendravimas per garsą ir virpesius, savęs išreiškimas, klausymas, kalbėjimas, giedojimas, visi menai, o ypač tie, kurie yra susiję su garsu ir kalba. Darbas su garsu tai vienas stipriausių metodų, veikiančių sąmonę ir pasamonę. Per klausą ir garsą gali būti perduodama tiek kurianti, tiek griaunanti jėga. Tačiau Višudhha ne tik garso šaltinis, bet ir vienas svarbiausių „apvalymo centrų“. Pažodžiui verčiant vishuddha reikškia „švara“ Ji blokuojama kai žmogus meluioja, visų pirma sau. Šis centras tiesiogiai susijęs su svadchisthana ir tampa centru, per kurį perleidžame savo mintis ir emocijas. Iš tiesų atvėrus šį centrą laukia sąmonės šviesa ir savęs kaip dieviškos esybės pažinimas. Trys viršutiniai centrai, pradedant nuo vishuddhos, atsako už racionalujį ir dvasinį žinojimą. 29 -35 gyvenimo metai palankiausi šiai čakrai vystyti.

Teigiamos savybės: bendravimo talentas, oratoriniai sugebėjimai, gera atmintis, intuicija. Žmogus nevertina ir nekritikuoja kitų, jo mintys ir emocijos ramios.
Neigiamos savybės: nėra sutarimo tarp jausmų ir proto. Žmonės yra nepakantūs, skeptiški, garbėtroškos, vertina tik tai kas apčiuopiama, todėl svarbu tik materija (turtas, pripažinimas, valdžios troškimas).
Fiziniai sutrikimai: skydliaukės ligos, gerklės ir viršutinių bronchų, endokrininės sistemos ir psichosomatiniai sutrikimai, kalbos sutrikimai ir klausos problemos. Ligos susijusios su savo tikrojo Aš užspaudimu.
Jei vishuddha neišvystyta: nemokėjimas formuluoti minčių, peraugantis į baimę reikšti savo nuomonę ir kalbėti, uždarumas, baimė likti nesuprastam, nepasitikėjimas.
Jei vishuddha turi perteklių: tuščias plepėjimas, apkalbos, kalbant negirdimas pašnekovas. Kalboje dažnai diktuojamos sąlygos. Kalbama grubiai, daug, garsiai, žodžiuose nėra prasmingo turinio.

AJNA

Vieta: kaktoje, truputį aukščiau antakių.
Spalva: indigo mėlyna.
Simbolis: du švytintys lapeliai.
Planeta: Saturnas (kaip aukščiausias tikslo suvokimas).
Garsas: OM.
Pojūtis: visi pojūčiai kitame suvokime.
Materiali išraiška kūne: veidas, akys, ausys, nosis, centrinė nervų sistema, hipofizė, hormoninė sistema, nervų sistema.
Mineralai: lazuritas, azuritas, sodalitas, kianitas, tamsiai mėlynas safyras.
Aromatai: jazminas, mėta, sandalas.
Muzika:.visi garsai raminantys sielą ir atveriantyskosmines platybes, New Age muzika.
Ajną atveria indigo spalva, uždaro purpurinė spalva.

Ajna tai ryšys su sąmone ir dvasine galia. Šiame energiniame centre slypi sąmoningas būties priėmimas, minties galia, gilus savęs ir pasaulio prasmės suvokimas. Ajna iš sanskrito verčiama kaip „įsakymas, žinojimas, įvaldymas“. Tai valdžios ir kontrolės simbolis. Būtent per ją mes gauname komandas iš aukštesnių Jėgų ir Guru. Ajna dar vadinama Guru čakra. Ji pilnai apsivalo tik su Mokytojo pagalba. Sėkmingai atsiveria tik kai visos apatinės čakros funkcionuoja harmoningai, kai žmogus apsivalo nuo ydų. Trečios akies atvėrimas neįmanomas be plačios sąmonės išsivystymo, o tam reikia nuoširdžiai praktikuoti. Teisingai praktikai ypač svarbu turėti Mokytoją. Jei čakra atvira – jūsų valia pasiekia ypatingą, neįtikėtiną švarą ir jėgą. Per šią čakrą sustiprinama žodžio ir minties galia. Ajna tai tylus liudininkas, visko ką mes darome, o taip pat kelias į aiškiaregystę, proto aiškumą ir sakralinę intuiciją – būtent dėl to ją vadina Trečiąja akimi. Atsivėrus vidiniam matymui atsiveria keliai į subtilius realybės lygius. Nei išoriniai, nei vidiniai pokyčiai nebekelia problemų. Šis energinis centras balansuoja abu smregenų pusrutulius – loginį ir intuityvų. Protas tampa kosminis, sąmoningas, išnyksta bet koks dvilypumas. Žmogaus intelektas tampa atskiriantis, jis supranta ko pasekoje vyksta vieni ar kiti dalykai jo ir jo aplinkinių gyvenime. Subalansuota trečiosios akies čakra suteikia stiprią vaizduotę, kuri yra kūrybos šaltinis, intuiciją ir gebėjimą jausti bei numatyti įvykius. Palankiausi šiai čakrai vystyti yra 36 – 42 gyvenimo metai.

Teigiamos savybės: intuicija, savęs suvokimas, aiškiaregystė, ryšys su siela, kūrybinė energija, atvirumas naujoms idėjoms, minčių kontrolė.
Neigiamos savybės: nekontroliuojamas elgesys, egoizmas, savo ypatingų galių naudojimas blogiems tikslams.
Fiziniai sutrikimai: akių, ausų ir nosies ligos, smegenų ir nervų sistemos ligos, nesugebėjimas susikaupti, baimės ir beprasmybės pojūtis.
Jei ajna neišvystyta: žmogus nesugeba kontroliuoti savo gyvenimo, prarandama orientacija, vystosi užmaršumas, regos sutrikimai.
Jei ajna turi perteklių: neretai žmogus tampa logikos ir proto vergu. Pasaulis jam atrodo lyg statiškas paveikslas, kuris nupieštas remiantis racionaliais ir moksliniais įstatymais. Viskas kas neatitinka šių kanonų yra atmetama. Žmogus linkęs perdėtai analizuoti ir vertinti. Siekiant atskleisti pasaulio didybę neužtenka tik logikos! Tam reikalingi ir jausmai, ir fantazija ir intuicija. Būtent tai padeda padaryti didžiausius atradimus, prieštaraujant visuotinai pripažintiems moksliniams faktams.

SACHASRARA

Vieta: viršugalvis
Spalva: violetinė, balta.
Simbolis: tūkstančio lapelių lotosas.
Planeta: Jupiteris.
Pojūtis: kosminė sąmonė, esanti anapus jutimų.
Materiali išraiška kūne: didieji smegenų pusrutuliai, epifizė.
Mineralai: skaidrus ametistas, kalnų krištolas, deimantas.
Aromatai: lotosas.
Muzika: tyla.
Sachasrarą atveria balta spalva – ji pagreitina aukštų vibracijų priėmimą.

Sahasrara sanskrito kalba reiškia tūkstantis. Skaičius 1000 tai išbaigtumas ir tobulumas. Lotosas, išaugantis iš tamsos, ir virstantis tyra gėle simbolizuoja žmogiškos sąmonės išaugimą iš gyvuliškų apatinių energinių centrų.Tai sielos šviesa. Subalansuota ir atvira sachasrara vibruodama apjungia visas čakras ir spinduliuoja švarią baltą spalvą. Karūnos čakra susijusi su dvasingumu ir nušvitimu. Nuo jos priklauso pačios aukščiausios sąmonės būsenos, kokias tik gali pasiekti žmogus. Čia patiriamas stipriausias ramybės, palaimos ir didžiausios harmonijos jausmas, nes čia įveikiamas dvilypumas. Dvasia ir materija, vyras ir moteris, logika ir intuicija, blogis ir gėris – viskas čia priimama kaip vieninga dvasinės energijos forma. Sahasrara padeda patirti laisvę ir užmegzti kontaktą su ta realybe, kuri yra už mąstymo ribų. Sahasrara tai yra viskas ir nieko vienu metu! Tai – už bet kokių ribų. Tai tiek toli už ribų, kad net apsakyti sunku, tam nėra žodžių. Tai galima tik pažinti praktikos dėka. Ši čakra susijusi su visų būties formų pilnatve. Per ją intelektas igyja Dvasią ir pasiekiamas tiesioginis ryšys su Kūrėju. Pažįstama Kūrinijos esmė ir neaprėpiamumas, o kiekviename veiksme matoma Dievo valia. Sachasraros energija leidžia žmogų paversti „didžiąja siela“ (Mahatma). Labiausiai ji vystoma 42 – 49 yvenimo metais.

Teigiamos savybės: ryšys su Kūrėju ir visata, dvasinė galia, vidinis matymas, viršsąmoningumas, nušvitimas, nuoširdumas, pilnatvės pojūtis, ramybė.
Neigiamos savybės: įvairios ydos pasireiškiančios aukščiausiame lygyje (polinkis į juodąją magiją), savojo „aš“ praradimas, nesidomėjimas pasaulietiniu gyvenimu.
Fiziniai sutrikimai: imuninės sistemos ligos, nervų ir psichikos ligos, onkologinės ligos, parkinsonas, AIDS, bei visos gyvybei pavojingos ligos.
Jei sachasrara neišvystyta: žmogus jaučiasi atskirtas nuo viso pasaulio, gyvenimas jam atrodo lyg nesuderinamų detalių mozaika. Dvasinis skurdas įklampina į nusivylimo liūną, iš kurio išeiti neleidžia skepticizmas ir pasipūtimas. Toks žmogus nejaučia ryšio su Kūrėju, tampa kategoriškas, nemoka melstis ir atmeta tikėjimą.
Jei sachasrara turi perteklių: žmogus pasineria į misticizmą, bėga nuo realybės.