fbpx

5 gyvybinės energijos – VAYU

Energijos mūsų kūnu teka nepriklausomai nuo to ar mes suprantame ir tikime tuo, ar ne. Mūsų kūne yra 5 pagrindinės energijos (vėjai):
Apana – vayu
Samana – vayu
Prana – vayu
Udana – vayu
Vjana – vayu

Kiekviena iš jų turi įtaką mūsų organizmui, ypač subtiliosioms struktūroms. Dirbant su šiomis penkiomis jėgomis kūnas gali būti apvalytas ir išvystytas. Apvalyta sąmone veda į ramybę ir pusiausvyrą. Jogos asanos, taip pat kaip ir krijos, pranajama, veikia šias jėgas.

Apana Vayu

Jos vieta – apatinė kūno dalis, nuo bambos žemyn.

Susijusi su: inkstais, lyt. organais, išange, storąja ir tiesiąja žarna. Apana vaju priklauso 1 ir 2 čakros. Ji tiesiogiai susijusi su Svadchistana čakra ir vandens elementu.


Pagrindinės Apana vaju funkcijos:
• Šalinimo: šlapinimasis, tuštinimasis, orgazmas, sėklos išsiliejimas, dujų šalinimas, vaisiaus išstūmimas gimdant, erekcija ir lytinis geismas;
• Vaikščiojimo, sėdėjimo ir stovėjimo funkcijos;
• Toksinų šalinimas iš organizmo.

Jeigu Apana vaju yra trūkumas, tai gali kilti problemų su anksčiaus išvardintomis funkcijomis. Ši energija ypač aktyvi nakties metu.
Pagrindinė Apana vaju savybė yra judėjimas žemyn. Jogo uždavinys – kelti šią energiją aukštyn link bambos ir ten sujungti ją su prana.
Turint problemų su Apana ir ypač jei kaupiasi daug dujų, jos gali kilti aukštyn ir iššaukti infarktą, galvos skausmą.
Žmogui linkėkite meilės ir gėrio! Tapkite mama visoms gyvoms būtybėms!
Kai mes esame komforto zonoje – nesivystome, neaugame. Vystytis pradedame tik išėję iš komforto būsenos. Mes nesimokome iš klaidų, mes gauname PAMOKAS.

Samana Vayu

Ateina laikas, kai suprantame, kad viskas ką skirstydavome dabar yra vienis. Viskas yra aš.
Mes nieko negalime suvokti, kol nepatiriame. Taip pat neturėsime rezultato, jei neturėsime tikėjimo. Jei tikėjimas transformuosis į patirtį, tuomet turėsime žinias.
Kad nebūtų nusivylimo, reikia tikėti ir reguliariai praktikuoti. Visos mūsų problemos yra tik dėl prisirišimų ir norų turėti.
99 % minčių yra ne mūsų ir tik 1 % priklauso mums.

Tai ugnies energija. Ši jėga aktyvuojasi bambos srityje ir Manipura čakroje.
Pagrindinės Samana – vaju funkcijos:
⁃ Stimuliuoja transformacijos ir virškinimo ugnį;
⁃ Kursto kūno šilumą, gaudama būtina organizmui šilumą iš maisto;
⁃ Veda į pranos ir apanos pusiausvyrą.

Samana vaju veikimo sritis: miegas be sapnų (sušupti), kai prana ir apana ištirpsta samanoje.

Samana vaju aktyvavimas vyksta tarp įkvėpimo ir iškvėpimo, o pergyvenama kaip vibracija kūno viduje.

Jei šios jėgos kūne netrūksta žmogus jaučia vidinę šilumą, jaučia džiaugsmą ir palaimą, pašalindamas arba “sudegindamas” nešvarą kanaluose. Taip pat Samana padeda pasiekti proto aiškumą, stiprina intelektą ir kalbą, gyvybinį aktyvumą, sveikatą.
Ugnis – tai jėga, energija, valia.
Tedžas (ugnies elementas) – įeina įkvėpiant. Be jo palaikyti gyvybės negali niekas. Tedžas aktyvus kai sąveikauja su Saule saulėtekio metu.
Jei Samana vaju nepakanka, žmogaus kalba bus vangi, nes ji susijusi su intelektu. Jeigu jums gera būti šalia kokio nors žmogaus, reiškia samana pilna. Jeigu ši energija nesubalansuota, žmogus jaučia agresiją, pavydą, greit įsiplieskia, gobšus tingus ir inertiškas.
Valdyti samana galima pilvo užrakto – udijana, pagalba.
Su ugnimi susijęs proto aiškumas, švarios mintys. Turint ugnį galima išsiugdyti fenomenalius gebėjimus, atmintį, intelektą.
Ugnis dirba su smegenų žieve. Tedžas gerina imunitetą, stiprina valią.
Samana juda spirale. Jei samana vaju pusiausvyroje, ląstelės gauna pakankamai ugnies (Tedžas), be jos nėra atsinaujinimo ląstelėse (kaulai, sąnariai ir t.t.), silpsta imunitetas. Tedžas – Saulės rezginys – Manipura čakra – visi susiję tarpusavyje ir turi tiesioginį ryšį su centrais smegenų žievėje. Todėl, kai ši energija stipri – galima skaityti mintis, pasiekti aukštų galimybių.
Samanai gerai praktikuoti, kai esate “apsiniaukę”, nėra džiaugsmo. Samana susijusi su pingala ir delnų čakromis.
Samana vaju – tai pusiausvyros jėga, ji balansuoja viršų ir apačią, praną ir apaną.
Užkūrę ugnį, turime atiduoti save, pvz: kurti, dayti masažą, piešti, mokyti, antraip susideginsime. Tačiau viską daryti reikia su meile ir sąmoningai – tai yra joga. Visada savęs klauskite „Kodėl?” darau.. galvoju.. kalbu.. praktikuoju..

Prana Vayu


Prana vaju vieta – krūtinės ląsta ir Anachata čakra. Prana vaju atsakinga už pranos pasisavinimą organizme kvėpuojant ir už gyvybinę energiją. Prana aktyvi visos dienos metu ir pastoviai juda aukštyn.
Praktikuojančiam labai svarbu priversti Prana vaju tekėti žemyn ir bambos srityje sujungti su Apana.
Pagrindinė Pranos vaju funkcija – energijos paėmimas kvėpuojant.

Ji susijusi su plaučiais ir širdimi. Prana vaju išgyvenama miege sapnuojant (svapna). Valdyti praną galima viršutiniu užraktu (Džalandchara bandcha).
Kiekvienos ligos pradžia glūdi ląstelėje. Pvz.: pykstant arba vartojant alkoholį atakuojame kepenis, šios sunegaluoja ir vystosi liga.

Joga veikia visų kūnų lygmenyse, pradėjus praktikuoti asanas, gali paaštrėti problemos. Asanos šalina blokus. Pranajamos dėka mes problemą iškvepiame, ji pasišalina. Lieka tuščia vieta – „skylė”, kurią reikia užpildyti, antraip į ją vėl ateis liga, problema ar sutrikimas. Ir jei gyvensime kaip anksčiau, tai tuo pačiu vėl ir užsipildysime. Kai medituojame arba kvėpuodami užpildome „skylę” šviesa, sveikata ir gėriu – sveikstame ir negrįžtame atgal.
Sakoma: „Kuo sunkesnė liga – tuo arčiau Dievo.”
Ateina laikas, kai suprantame, kad viskas ką skirstydavome dabar yra vienis. Viskas yra aš.
Mes nieko negalime suvokti, kol nepatiriame. Taip pat neturėsime rezultato, jei neturėsime tikėjimo. Jei tikėjimas transformuosis į patirtį, tuomet turėsime žinias.
Kad nebūtų nusivylimo, reikia tikėti ir reguliariai praktikuoti. Visos mūsų problemos yra tik dėl prisirišimų ir norų turėti.
99 % minčių yra ne mūsų ir tik 1 % priklauso mums.

Udana Vayu

⁃ Udana vaju turi įtaką mūsų dvasinei patirčiai;
⁃ Ji yra gerklės ir galvos srityje, susijusi su Višudcha ir Sachasrara čakra, Adžna. Jei udana veikia gerai, šios čakros aktyvinasi, dėl to sveikesni tampa organai, kurie yra ryšyje su jomis (skydliaukė, hipofizė, gerklė, ausys, nosis…);
⁃ Udanos vaju pagalba aktyvinasi jutimo organai, jos dėka mes matome, girdime, liečiame, uodžiame, jaučiame skonį;
⁃ Udana vaju maitina protą ir stimuliuoja atmintį;
⁃ Udana vaju atlieka užmigimo funkciją ir atskiria astralinį kūną nuo fiziniikao mirties arba samadchi metu;
⁃ Udana valdo iškvėpimą;
⁃ Udanos dėka atsiveria centrinis kanalas Sušumna, kas leidžia mums patirti pačias ryškiausias dvasines patirtis ir net levitaciją;
⁃ Udana vaju yra išgyvenama miege be sapnų (turja).

Kai Udana pradeda veikti jos tekėjimą mes jaučiame visu stuburu kaip palaimingą šilumą, šviesą ir vidinį karštį. Mintys išnyksta, atsiranda Dieviška tuštuma, švari sąmonė ir vienio suvokimas.
Kiekvienas praktikuojantysis turi pasiekti būseną, kuomet prana ir apana susilieja, tada udana įeina į Sachasrarą ir per centrinį kanalą išveda žmogų už fizinio pasaulio ribų. Būtent tada Udana atneša Praną nuo Samanos iki Vjanos ir paskirsto ją po visą kūną.
Udana – vaju – tai “tekanti į save” – ji atsakinga už mūsų grįžimą į save.
Udana tiesiogiai valdo kalbą. Jei žmogaus kalba nerišli – ženklas, kad ši jėga yra sutrikusi.

Vjana Vayu

Vjana – „kailinukai” – aura – jos pagalba veikiame kitus žmones (kai einame pas žmogų stengiamės paveikti jį vienaip ar kitaip). Vjana tai energija persmelkianti visą kūną. Ji – fizinio kūno apsauginis sluoksnis. Neturėdama konkrečių lokalizacijų Vjana suformuoja mūsų aurą. Būtent ši energija harmonizuoja mūsų organų ir kūno dalių harmoningą funkcionavimą.

Vjana atsakinga už energijos tekėjimą paviršiniais kanalais, kuriuose saugomos visos organizmo maisto medžiagos.
Vjanos dėka mes kvėpuojame per poras, net iki kaulų, laikome kūną tiesiai ir valdome savo judesius. Kūrybinis įkvėpimas, talentas ateina per Vjana vaju.
Veikdami savo aura kitus žmones mes tarsi ja uždengiame juos.
Mirties metu sąmonė ir jausmai persikelia kartu su Vjana vaju. Samadchi metu Vjana vaju yra kaip švarus “Aš ir Dieviškosios esybės susiliejimas.”
Subtilios dvasinės energijos ir auros švytėjimo dėka, vidinė žmogaus energija pasireiškia fiziniame pasaulyje (išorėje). Kuo tankesnė mūsų Vjana vaju, tuo sunkiau patekti į mūsų teritoriją negatyviems faktoriams iš subtiliojo pasaulio (esybėms, dvasioms). Nuo auros švarumo priklauso pagrindinių pranų ir proto būsena.
Dėka Vjana vaju matantys gali pasakyti koks elementas pas žmogų dominuoja. Valdyti Vjaną galime valios pastangomis ir kvėpuojant per odą, kaulais. Ji valosi per odą, todėl problemos su oda rodo Vjana vaju sutrikimą.
Kai siunti meilę kitam, plėti aurą (vjaną). Kai žmogus įeina ir tu negali atitraukti akių – tai rodo jo stiprią aurą.
Vjana balansuoja vyrišką ir moterišką pradus. Balansuoja energinius centrus. Ji turi būti švari ir spindinti. Vjanos praktika reikalinga kai trūksta energijos. Kvėpuokite oda, pajuskite savo baltus kailinukus purius ir didelius. Vjana visada juda, ji juntama kraujyje.