10 SANSKRITO ŽODŽIŲ

10 SANSKRITO ŽODŽIŲ TIEMS, KURIE PRADEDA PAŽINTĮ SU JOGA

             

 

1. NAMASTE. Vienas žodis, tačiau vertimas ilgas :) „Mano siela garbina tavo sielą. Aš garbinu tavo vidų, kuriame slypi visa Visata. Aš garbinu šviesą, meilę, tiesą. Grožį ir ramybę tavyje, nes tai taip pat yra mano viduje. Dalindamiesi šiais dalykais mes esame darnūs, esame panašūs, esame vienas.“ Dažnai žodžiu Namaste pradedama ir baigiama jogos pamoka.

 

2. OM. Tai pirmas kūrinijos garsas. Om garso simbolis - universalus jogos simbolis naudojamas visame jogos pasaulyje. Jo reikšmė yra ta, kad visi mes esame dalelė Visatos, mes taip pat visada judame, keičiamės, kvėpuojame. Kada kartojame garsą Om mes tai primename sau. Om tai pagrindinė bidža-mantra, kuria prasideda visos likusios. Pranava Om - garso tarimas pradžioje ir pabaigoje jogos pamokos užantspauduoja erdvę, kad žinios liktų mumyse.

 

3. ASANA. Tiesioginis vertimas iš sanskrito - „patogi ir stabili kūno padėtis“. Tai kūno padėtis, kurioje vyksta energijos ir fiziologinių procesų valdymas dėka kūno suspaudimo, ištempimo ir įtempimo. Jogoje yra padėčių, kurios reikalauja nemažai jėgos ir lankstumo. Pradedantiesiems jos ne visada bus „patogios ir stabilios“, dėl to pradžioje reikia įgusti atlikti lengvesnes asanas. Asanai labai svarbios visos fazės: „įėjimas“ į ją ir „išėjimas“, o taip pat buvimas statinėje padėtyje tam tikrą laiką.

 

4. KRIJA. Sanskrito kalboje reiškia - „veiksmas“. Krija tai visuminė praktika, kuri apjungia asanas, mudras, bandchas, dėmesio koncentraciją, kvėpavimą ir kvėpavimo garso stebėjimą. Tai sąmoningo veiksmo praktika vedanti į išsivalymą ir savo tikrosios prigimties suvokimą.

 

5. BANDCHA. Tiesioginis vertimas - „užraktas“. Jogos praktikoje yra keletas pratimų, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo lengvai atliekami, bet daro ypatingą poveikį visam žmogaus organizmui, bei dvasinės praktikos pasiekimams. Tai energetinis užraktas, kurio užduotis „sulaikyti“. Yra 3 užraktai - Mula bandcha, Udijana bandcha ir Džalandchara bandcha. Praktikuojant bandchas žmogus turi galimybę pažinti daugybę jogos paslapčių. Tačiau reikia prisiminti, kad bandchos yra priskiriamos prie pažengusiųjų praktikos. Jas atlikti reikia mokėti ir tai daryti atsakingai.

 

6. MUDRA. Tai „antspaudas“ arba „ženklas“. Tai tam tikri ženklai atliekami rankomis, jogų atrasti ir aprašyti senoviniuose raštuose. Mudrose užkoduota daugybės dieviškų ir viršžmogiškų asmenybių energija (tokių kaip Gautama Buda, Adi Šankačarija). Mudrų yra daug ir kiekviena jų atsakinga už tam tikrą būseną. Tai rankų joga, kurių dėka paskirstome energiją kūno viduje ir išorėje. Tai amžių išbandytas būdas atrasti vidinę ramybę, tobulinti ir sveikatinti save.

 

7. PRANAJAMA. Pranajama - „kvėpavimo valdymas arba sustabdymas“. Tai kvėpavimo pratimai skirti pranai (gyvybinei energijai) valdyti. Jogoje ypatingas dėmesys skiriamas kvėpavimui. Kontroliuodamas kvėpavimą jogas kontroliuoja mintis. Pranajama tai galinga technika, kuri greičiau negu asana padaro poveikį fizinei ir emocinei žmogaus būsenai. Todėl jogos meistrai įspėja, kad jogos praktika be patyrusio mokytojo gali atnešti žalos. Taisyklingai kvėpuoti reikia mokytis. Pranajamos gali būti skirtos gyvybinei energijai kaupti, paskirstyti po kūną, nervų sistemai raminti, taip pat valyti subtilius energetinius kanalus (nadžius). Pranajama kelia energiją ir ... pamažu veda nušvitimo link.

 

8. MANTRA. Tai sakralūs garsai ir pirminės vibracijos. Tai gali būti skiemuo, žodis, ar šventas tekstas. Kartojama mantra sukuria vibraciją, kuri veikia protą, emocijas, žmogaus kūną ir net visą jį supančią aplinką. Mantra tai vienas iš pačių tobuliausių „įrankių“ dvasinių jėgų didinimui ir sąmonės plėtimui.

 

9. ŠAVASANA. „Šava“ - sanskrito kalboje reiškia „numirėlis“. Šavasanos esmė slypi pavadinime, jos nauda yra didžiulė. Relaksacija yra privaloma kiekvienos jogos pamokos dalis. Tai technika, kurios metu praktikuotojas sąmoningai atpalaiduoja viso kūno raumenis, nervų sistemą. Kada įvyksta visiškas atsipalaidavimas įsijungia savireguliacijos procesai, mažėja streso hormonų, didėja imuninės sistemos pajėgumas, harmonizuojasi visų atliktų asanų poveikis. Šavasana tai nuostabi gelmė, kurią dovanoja joga.

 

10. ŠANTI. Taika, ramybė. Kuomet tariame „Om šanti“ mes kviečiame į šią ramybę. Budistinėje ir induistinėje tradicijoje žodis „šanti“ tariamas tris kartus simbolizuoja ramybę trijuose lygmenyse - sieloje, kūne ir prote.

2014 © www.jogosakademija.lt Visos teisės saugomos įstatymo.