8 pakopos

Prieš sakant „aš praktikuoju jogą“, reikėtų įsisavinti keletą fundamentalių principų, be kurių tobulėjimo dvasinėje praktikoje nėra.


Yra aštuonios jogos pakopos:
1. Jama.
2. Nijama.
3. Asana.
4. Pranajama.
5. Pratjahara.
6. Dharana.
7. Dhiana.
8. Samadhi.

Pirmos keturios pakopos (jama, nijama, asana, pranajama) skirtos mūsų apvalymui, jėgų auginimui ir kaupimui, o likusios keturios veda į vidinį vienijimąsi.
Praktikos dėka mes pažadiname satvines energijas mūsų kūne ir prote. Kai tik pirminė tamasinė prigimtis ima reikštis labiau, mes turime eiti atsiribojimo, atsiskyrimo link, nes tik tai gali suteikti mums saugumo jausmą.
Praktikuojant be neprisirišimų ir aistros, mes treniruojame savo valią. Valia pažadina vidinę ugnį, kuri išlaisvina mus nuo samskarų naštos. 
Jama ir nijama – moralės taisyklės ir įstatymai
Kaip ir kiekvienoje religijoje ar tradicijoje, taip ir Vedų kultūroje, yra moralės taisyklės. Indijoje jos vadinamos Jama-Nijama ir jos atitinka pirmas dvi aštanga jogos pakopas. Neįsitvirtinus jose, šventieji nerekomenduoja praktikuoti asanų ir pranajamos, o jau apie meditaciją ir samadhi tai nė kalbos negali būti.
Pavyzdžiui, kai pas mus ateina žmogus praktikuoti jogą, mes jam pasakojame apie taisyklingą mitybą ir būtinumą būti vegetaru. Šis reikalavimas yra ne mūsų sugalvotas ir ne tik todėl, kad gaila gyvūnų. Mėsa ir kiti sunkūs produktai pirmiausia mūsų organizme trukdo laisvai cirkuliuoti gyvybinei energijai. Jeigu pats jogos mokytojas valgo mėsą, savo mokinio jis negalės įkalbėti atsisakyti jos. Kokia viso to, ką rašau prasmė? Prasmė ta, kad kasdien praktikuodami po keletą valandų ir pildydami organizmą negyvu maistu, mes negalime pasiekti rezultatų dvasinėjė srityje. Be abejo, mes galime savo kūną padaryti lankstesnį ir mokėti atlikti asanas gražiai, bet sąmonė nepasikeis. Be to, dėl energijos tekėjimo blokų ji necirkuliuos teisingai ir anksčiau ar vėliau atsiras ligos. Tokiu būdu joga greičiau bus ne pasveikimo, o nusižudymo instrumentu.
Neteisingas gyvenimo būdas – tai ir yra jamos ir nijamos taisyklių nesilaikymas. Šioms taisyklėms reikia skirti ypatingą dėmesį.

 

2014 © www.jogosakademija.lt Visos teisės saugomos įstatymo.